Tropheus beslenme(yemleme)

Sevgili dostlar , forumlarda ve makalerde geçmeyen kısımları sizlere aktaracağım.  Aksi takdirde bloğum tamamiyle Tropheus bakımı ve beslenmesi ile ilgili site haline gelecekdir .

Bunu bir hobici arkadaşın sorusuna cevap olarak veriyorum.

Yeni alacağım Tropheus ları nasıl yemlemeliyim ?

Ne kadar yem :  Altın kural Bir-iki dakikalık zamanda yemleri yiyip bitirecekleri miktarda

Hangi zamanlarda ? Yetişkinse günde  6 saat arayla 3-4 öğün . Yavru ise  sık sık(6-7 öğün gibi)  zaman dilimleri eşit olacak şekilde

Hangi yemler :  Bütçemiz ölçüsünde alabileğimiz ve piyasadan bulabileceğimiz yemler. Bloat yapmayacak yemler.  Piyasadi Bazı yemlerin bloat yaptığı konusunda şüpheler var. İçerik olarak nişasta ,protein ve yağ dengesi iyi ayarlanmış olmalı

Yemleri ne kadar almalıyım : Yemlere her zaman taze olarak ulaşmak için kafi gelcek miktarlarda 100-250 gr almanızı tavsıye edıyorum. Daha da ucuza gelcek diye büyük ambalajlar  alıp , elinizde 6 ayda fazla yem  tutmayın

Ne çeşit : Tropheuslarımız malum otçuldur. VEGETABLE  ibaresi olan yemleri seçmemiz gerekiyor.

Ev yapımı yem : Bu yemde içeriği çok iyi ayarlamamız gerekiyor.Yukarda bahsettiğim denge  Yoksa ne olur ? evet doğru bildiniz Şişkinlik yani BLOAT

Bloat(şişkinlik) yapan granül yemi nasıl anlarım : Bu bahçede yetişen ile  Sera da yetişeni seçmek gibi bir şey. Çay bardağının içerisine akvaryumdan alacağın bir miktar suya granul yem  at ve 2 dakika sonra gözlemle. Balıklara vereceğiniz yemler kuru halinin en fazla yarısı kadar şişmelidirler. Bundan fazla şişkinlik gösteren yemi tropheuslar için kullanmayınız. Hangi marka olduğunu söylememe gerek yok. Bakmakla görmek arasındaki farkı biliyorsanız,çözersiniz. 

Canlı Kurt yada artemıa vs hayvansal gıda versek hızlı gelişir mi? Elbette , Artemia çıkarıp hem yavrulara hemde anaçlara veriyorum .

Forumlarda baya çok üstad var. Yavru alabilen yani üreten . Neden çok faydalı bilgi vermiyorlar ? – Siz ,peşine düşüp forumları hatta yabancı forumları araştırıp bulamazsanız sormalısınız. Durduk yerde kimse size PÜF noktaları anlatmaz.  Birazda sizin araştırmanız lazım. Çünkü onlarda bilgiye ulaşamak için yıllarını verdiler.

Forumlarda her bilgi doğru mu? Aksi ıspatlanmadğı ve  üyelerden çok tepki almadığı sürece doğrudur diyordum.Ama kendimi geliştirdikçe doğru bilinen şeylerin ne kadar çoğunun yanlış olduğunu araştırdım,öğrendim. 

Şimdilik bu kadar . Aklıma geldikçe buradan devam ederim
Reklamlar
Published in: on 26/01/2010 at 15:10  Comments (2)  
Tags: ,

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/01/26/tropheus-beslenmeyemleme/trackback/

RSS feed for comments on this post.

2 YorumYorum bırakın

  1. Abi verdiğin bilgiler için teşekkürler.

    • Geçen süre zarfında araştırma ve tecrübeler neticesinde yemlerde protein kaynağı olarak balık unu ,karides unu ,krill unu kullanıldığından fazla proteininde herhangi bir sakıncası olmadığından , yemleri oluşturan içeriğin teknoloji ile yapısı bozulup değişmediğinden dolayı bu canlılarında canlı tüketimindende bir zarar gelmeyeceği mantığı üzerine artemia kullanmaya başladım. Yakında Fairy shrimp / peri karidesleri anaçlarımda vereceğim.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: