PETROların en güzeli (PetroChromis sp. ”MOSHİ”) )

Sevgili akvarist dostlar   Tanganyika kültürü ülkemizde son yıllarda oluştu. Frontosalar , Tropheuslar derken  başka akvaristlerde olmayan balıkları elde etmek isteyen hobiciler aceba yeni türler olarak ne beslesem diye düşünmekte.Yurt dışında Tropheus  ve Frontosa forumları olarak akvaryum forumları özelleşmiş durumda. Ülkemizde de bir kaç müteşebbis erken davranıp forumları açıp , böyle bir hizmette bulunsada henuz hobici ve akvaryumcular olarak biraz daha zamana ihtiyaç olduğu kanısındayım. Malawi balıkları makul fiyatlarıyla her akvaryumcuda bulunmakta. Tanganyika cichlidleri de malawiler akvaryumlarından yerlerinden edecek gibi . Her geçen gün hobicinin Tanganyikaya ilgisi artmakta.

Sizlere Tropheus , Frontosa gibi Tanganyika cichlidi olan ”Petrochromis” ‘lerden  bahsedeceğim. Daha besleme alışkanlıkları ve davranışlarını detaylı olarak araştırmasamda  PETROCHROMİS türlerinden HANGİSİ BESLERDİM ? sorusunun cevabını buldum.

Canlı ve güzel rengiyle beni kendine bağladı. Normalde altın  sarısı rengi sevmesemde , bu  sarı bi farklı geldi bana. Namı değer Tanganyika çiklidimiz ismi şu ;

Litarature göre ” Petrochromis sp. “Moshi” (Orange)

diğer adıyla Petrochromis-ephippium-MoshEvet ,  akvaryum ortamında amatör çekilmiş fotoğrafı  bu olmakla birlikte ben sizlere göz zevkinize hitap edecek ve akvaryumda nasıl beslerim diye araştırmaya çabalamaya başlayacağınız (Wild) yabani halini (EF sıfır= F0) , Tanganyik gölünden tutulup anında resmedilen fotoğrafı  nakledeyim.

” Moshi”  Moshi, Tanzanya’da bir şehirdir.

Balığımız Türkçe okunuşuyla yazayım

Petrokıromis  Moşi  (turuncu)

Buyrun  burda işte

Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/02/06/petrolarin-en-guzeli-petrochromis-sp-moshi/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: