Tropheus almadan önce

Tropheus almak istiyorum sesimi duyan var mı?

Var Sevgili akvarist dinle beni

Sizlerde Tropheusa merak sardınız. Beslemek istediğiniz Tropheus türlerinin renkleri sizleri cezbetti .Daha sonra bu güzel görünümlü canlının türünün ismini ezberinizde tutmaya, ismini daha doğru telaffuz etmeye gayret göstermeye başladınız.

Daha sonra da fiyat arayışına girdiniz. Google arama motorunda tropheus fiyatları diye arama yaptınız. Belli bir kaç ithalatçı ve siteden ortalama fiyatlar hakkında bilgi edindiniz.

İşler yolunda gidiyor ve bilgi dağarcığınıza yenilerini ekliyorsunuz. Tam bu noktada sizlere yardımcı olmak adına , sizleri sıkmadan kısa kısa maddeler halinde bilgiler vereceğim

Tropheus seçimi ile başlayım

Hayallerinize giren Tropheus türünü  Tropheus resimlerine bakarak seçtiniz. Diyelim ki hayallerimize giren  balığımız Tropheus moori kasanga  yani lakabıyla Tropheus red rainbow kasanga olsun. Şimdi bu balığı temin etmek için kimden alacağımıza karar vereceğiz.Bunun öncesinde balığımızın karakteristik özelliklerini bilmemiz gerekiyor.Bunuda forumlardan ve google  görsellerinden bakacağımız red rainbowların renklerine ve vücüt yapısına bakıp sonrada videoları tekrar tekrar seyretmemiz gerekecek. Piyasaya çok düzgün balık getiren satıcıların yada hobicilerin balıklarına bakarak da fikir edinebiliriz.

Velhasıl alacak balığımızın nasıl olması gerektiğini anladıktan sonra işin satın alma konusu  kolay olacak.  Artık bütçemiz ölçüsünde Tropheus alabiliriz. Bütçemiz el veriyorsa yetişkin balık almalıyız. Genelde 1 erkeğe 2-3 dişi oranıyla satılır.Yani 1e3d olunca 4 balık, 2e6d=8 balık , 3e9dişi =12 balık almış oluruz. Tabi erkek ve dişilik , balıklar belli bir yaşa ve boya ulaşınca ortalama 8 cm yada 15 aylık balığın altına bakılarak  anüs açıklığına göre karar verilir. Yavru balık alacaksak genelde satım boyu 5 cm dir. Bu balıklarda erkeklik dişilik aramayacaksınız.

Yavru 5 cm lık balıkların fiyatları , yetişkin anaç balıklara( 2 yaş (8-12 cm )) oranla ucuz olacaktır. Bu arada 5 cm e ulaşmış bir Tropheus zor nakliye şartlarına ve ortam değişimlerine daha çok dayanıklıdır ve kendini kurtaracak boya erişmiştir. Yetişkinlere oranla stressden bloat olma riski kendi kanaatimce daha azdır.

Yetişkin balık alacak iseniz de cebinizden  daha fazla para çıkacak ama balığı büyütmede daha az çaba göstereceksiniz. Tabi bu durum hobiye ters düşüyor gibi. Çünkü besleyeceğimiz balığın her halini görerek, sanki hayatta onla birlikte büyümek  ve o büyürken onla birlikte öğrenmek , anaç hala geldiğinde ise ondan yavru almak için gerekli çabalara girişmek daha çok hobiye yöneliktir. Yetişkin balık alayım , alırken fazla para vereyim, yavrusu olunca amorti eder düşüncesi de ayrı bir görüştür.

Karar size kalmıştır artık. Hesabınıza göre seçenekleri değerlendiriniz.

En güzel balığı , en düşük fiyatla , en dürüst  satıcıdan almaya gayret göstereceğiz. Bu arada F0 tabiri (fe-sıfır,efsıfır)=wild  yabani balığı, F1 de bu FO ‘ın yavrularına deniliyor.Bitkilerde kullanılan bu tabir akvaryum balıklarına da geçmiş durumda.

Bundan sonra akvaryumcudan , hobiciden , ithalatçıdan kimden istiyorsak alabiliriz artık.

Şunuda ekleyim koloni halinde yaşamasını seven tropheuslarımızı bloat ve stressden uzak tutmak için az sayıda almamalıyız. On tanenin altında balık almak riskli olabilir. Koloni balığımızı akvaryumumuzda rahat ettirebilecek en çok miktarda almalıyız.

Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/02/15/tropheus-almadan-once/trackback/

RSS feed for comments on this post.

2 YorumYorum bırakın

  1. f0 yanı kırılmamış balık nerden temın edebılırım yardım ıcın tşk.

    • Artık bir çok ithalatçı piyasada var.F0 kırılmamış balık , çok güzel balık anlamına gelmiyor. Zaten geldikleri gölde diğer varyeteler ile doğal olarak kırılıyor. En güzel balık olsun ,F0 şart değil


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: