Nihayet İLAÇLI YEM yapıldı-metroyem,nitroyem

Sevgili hobici arkadaşlarım,  balıklarımız parazitel ve bakteriyel hastalıklara yakalanınca yada yakalanmadan önce hastalıklar ve bunu hangi ilaçlarla iyileşeceği hakkında araştırmalar  yapar, günü geldiğinde bu ilaç ve yöntemleri uygularız değilmi? Evet internette ve hobici büyüklerimizin tavsiyelerini uygularız kimi netice verir, kimide vermez .Bu durumda da kızar , mantığımıza uymayan kısımlar hakkında uygun çözümler bulmaya çalışırız.

Bloat ve iç parazit yada bakteriyel hastalıklarda da geniş spektrumlu antibiyotikleri akvaryum suyuna belirli ölçülerde karıştırmak yada ilacı suda çözüp yemle birleştirmeye(emdirmeye) zorlamak gibi. İşte bu kısım çok garibime gitmiştir. İlacı suyla yeme emdirmek , zaten yeme geçen az bi etken maddeyide akvaryum suyunda kaybederek , balığa etki etmesini beklemek. Bu yüzden metronidazollü yem üretme fikrim vardı. Ya da bunu yem üreten firmalara sunma fikri.

Ve sonunda olan oldu ,ben yemi üretmeden/ürettirmeden ,benim gibi düşünen biri benden önce fikrini gerçeğe dönüştürüp uygulamış.Bizlere de Helal olsun demek ve bu yemi kullanmak kaldı artık. Birde bunun haberini hem sevinip hem üzülerekden sizlerle paylaşmak

Balık tedavisinde en sık kullandığımız metronidazol ve nitrofurazon ‘lu yem. Ben bunlara metroyem ve nitroyem diyeceğim

Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/04/01/nihayet-ilacli-yem-yapildi-metroyemnitroyem/trackback/

RSS feed for comments on this post.

13 YorumYorum bırakın

 1. Müthiş bi haber AliSelim ama ilaçın adı nedir ? Yoksa senin verdiğin ismiyle metroyem olarak mı arayacağız :).Türkiye’ye gelene kadar baya bi uzun zaman geçer herhalde yinede böyle güzel bir haberi bizlerle paylaştığın için teşekkürler .

 2. Deneme amaçlı az bir miktar getireğim.Fiyatlarıda hesaplı olcak her zamankı gibi.Öncelikle haberdar edilmek için mail atınız bana

 3. Ali selamlar.

  Yurt dışında bu tarz yemler bir sure önce üretildi evet ancak yasaklanmak üzere. Birçok ciddi yem firması, yeni tanıtım broşürlerinde ve reklâmlarında yemlerimizde hiçbir şekilde antibiyotik vb. ilaçlar ya da etken maddeler kullanılmamıştır seklinde tanıtım yapmaya başladılar. Sebebine gelince, canlıların vücudu her turlu kimyasal maddeye zamanla bağışıklık geliştirir ve bu yüzden özellikle antibiyotiklere direnç gelişmesi ile gerçekten kullanılması gereken zamanlarda antibiyotikler etkisiz kalır. Yabancı sitelerde biraz araştırma yapınca hobicilerin ve üretim yapan kişilerin bu tarz yemlerin yasaklanması konusunda FDA`i uyardığını görebilirsiniz. Bu başlık altında anlattığın konuya gelince, her turlu ilacın etken maddesi içeriğine göre su, yağ ya da alkolde çözülür ve bu sayede sıvı süspansiyona dönüşebilir. Bu yüzden ilaçlı yem kullanmaktansa, gerektiğinde ilacı suda ya da balık yağında çözüp yeme karıştırmak daha doğrudur. Ayrıca hiçbir ilaç ya da etken madde, koruyucu maddeler olmadan bu şekilde etkinliğini koruyamaz. Bu yemler her turlu hobici ve üreticinin uzak durması gereken yemler. Dainichi ve OSI`ye devam.

  Saygılar

 4. Selamlar bizden

  İlaçlı yemlerde ilaçlar gibi sürekli kullanılmaz.Direnç gelişir.Tüketicilerin genelde itiraz ettikleri nokta insan gıdası olarak tüketilecek balıklar içindir. Bunlar çeşitli kimyasal ve yemle balıklara verilen ilaçlardır.itiraz bu konudadır. Aklınızda kalan bir kaynak varsa ‘akvaryum balıklarında antibiyotikli yemlerin kullanılmamasına dair’ yayınlayabilirsiniz.

 5. http://www.oceanstarinternational.com/Special-Update.htm

  Ornek olarak yukaridaki linkte ocean star international firmasinin aciklamasi var. Aciklama kisaca ocean star international yemlerinin hicbirinin hammaddesinde ya da icinde antibiyotik ya da baska bir ilacin olmadigini belirtiyor. Cunku evcil hayvan yemlerinde balik unu ve karides unu kullaniliyor.

  insan gidasi icin degil ayni zamanda evcil hayvan yemlerinde de kullanilmasi sakincali anlattigim sebeplerden dolayi, cunku insana olan etkisi ile baliklara olan etkisi ayni. Ilacli yem yemek canlilarin ilaclara karsi direnc gelistirmesine ve ilac kullanmak gerektigi durumda da ilaclarin etkisiz kalmasina sebep oluyor. Zaten belirttigim gibi, ilacli yemi akvaryum baligi hastalandiginda kullanmak neredeyse mumkun degil cunku hasta balik yem yemez. Hasta degilken yem yer, hasta degilken ilacli yem vermek de zararli.

 6. En önemli konuyu atlamışsınız.
  Linkte melamin maddesi başta olmak üzere kansorojen sayılabilecek boya ve antibiyotikleri içermediği anlatılıyor . Melaminin gıdalarda kullanılması yasaktır.Bunu yem firmalarına balık ve karides unu sağlayan firmalar hile amaçlı yaparlar. Sebebine gelince amaç protein oranını yüksek göstermektir. Çünkü genelde protein testlerinde azot ölçülür.
  Bu melaminin gıda maddelerinde kullanılması yasaktır. Zaten konuda geçen firma ithal edilen içerikten yana sıkıntılı oldukarlını bu yüzden içeriklerini ülke içinden aldıklarını belirtmiştir ve içerikleri test ederek bu kansorejen unsurları içermediğini taahüt etmektedir.

  O yüzden kanserojen olanları tek tek yazmıştır.Kansorojen olmayanları da araştırmadan aynı kefeye koymayalım diye. Kansorojen olan antibiyotikleri bizlerde kullanmıyoruz değil mi.

 7. Amerika`ya ithal edilen evcil hayvan yemlerinde ve yem yapımında kullanılan balık ve karideslerde melamin ve antibiyotiğe rastlanması sonucu OSI hammadde aldığı outsource kaynaklarını kontrol ediyor. Yemlerinde hiçbir şekilde içerik olarak melamine ve benzerlerini olmadığı, hiçbir şekilde Nitrofuran, Malachite yeşili, Gentian violet veya Fluoroquinolones olmadığı konusunda müşterilerini bilgilendiriyor. Sizin makalenizde yazdığınız İlaçlı yemlerden bir tanesi sizin nitroyem olarak adlandırdığınız nitrofurazon içeriyor. Burada antibiyotiklerin kanser yapmasından bahsedilmesi söz konusu değil. Sadece antibiyotiklerin yemlerde bulunması ve bu yemleri yiyen balık ve karideslerden üretilen evcil hayvan yemlerinin, balıklarda antibiyotiklere bağışıklığa yol açmasından kaynaklanan bir durum söz konusu. Hiçbir canlıya antibiyotikli yem sunulmamalıdır. Antibiyotik gerektiği zaman ilaç olarak kullanılmalıdır. Antibiyotikli yem alan bir kişi tıpkı bizim insanimizin bakkaldan ekmek alır gibi eczaneden antibiyotik aldığı şekilde balıklarına da ayni şekilde hasta olmasın diye bu yemi yedirecektir ve balık hastalandığında da antibiyotiklere karşı vücudu direnç kazandığı için ilaçların etkisi olmayacaktır. İlaçlı yemler balıklar hastalandığı zaman verilsin diye icat edilmemiştir. İlaçlı yemlerin çıkış amacı üreticilerin ben kayıpsız olarak satılacak hale getireyim de ben sattıktan sonra isterse bütün ilaçlara bağışıklık kazanmış olsun umurumda değil mantığı ile çıkmıştır. Akvaryum ve tropheus benim hobim ama isim gereği aldığım mesleki eğitim farmakolojidir. Yıllarca Roche ilaç firmasında çalıştım. Onun için bu konuları en az tropheuslar kadar iyi bilirim. Blogunuz vasıtasıyla sizi ve akvaryum severleri ilaçlı yemlerden uzak durmaları konusunda uyarmak istiyorum hasta değilken bu yemler verilmez; verilirse hasta olduğunda ilaçlar ise yaramaz. Hastayken de balıklar zaten yem yemez…

  • Metin emre bey siz forumlarda flagy/metronidazolü yemle karıştırıp kullanmayı tavsiye ederken , aynı metronidazollu yemi aynı durumda kullanmanın ne sakıncası var.
   ”Hasta değilken bu yemler verilmez; verilirse hasta olduğunda ilaçlar ise yaramaz. Hastayken de balıklar zaten yem yemez… ” dediniz balık nakli öncesi balık hastalanmadan,forumlarda neden flagyllı yemleri yedirmeyi ve hastalanmadan cloutu önerdiniz peki
   Aynen aldım linkten http://www.akvaryumkulubu.org/vbulletin/showthread.php?p=723852
   Metin emre demişki: Anket sorusuna istinaden: nakil yapilmadan once tedavide kullanilabilecek en iyi ve ucuz yontem baliga flagyl emdirilmis yem, baliklari alacaginiz kisiden rica ederseniz hobici ya da akvaryumcu; baliklarin seyahat etmesinden onceki son 2 gun baliklara flagyl emdirilmis yem versinler birer ogun.
   Akvaryuma baliklar eklendikten sonra yine en ucuz yontem baliga flagyl emdirilmis yem verin + 2 gun clout tedavisi yapin ic -dis parazit bloat vs hic bir problemle karsilasmazsiniz.

   Olayın başı flagylin etken maddesi suda metronidazolü çözüp yemle birleştirmek değilmiydi. Bu etken madde yeme ne ölçüde geçebilirdi. Hadi yeme entegre ettik ilacı. Zaten içerisinde az bir etken madde olan kendı hazırladığımız ıslak yem, akvaryuma atılınca zaten çözünmüş halde, balık yemı alana kadar, etken maddenin ne kadarı balığa geçip etkili olabilekti.
   Biz bu durum için ilaçlı yemleri tanıttık
   Amerikada bu ilaçlı yemleri satmak için müşteri yanlış yönlendirildiyse ,bizimden aynısını yapacağımızı niçin tahmin ediyorsunuz.Düzenli kullanmalıyız ,çok faydalı dedikmi ! hiç bir yerde. Sadece böyle yem üretilmiş bunu duyurduk. Beni yem için arayanlarada ben iyice bir araştırayım, önce kendi balıklarımda kullanayım, sonra iyi gelirse kullanırsınız dedim. Tabi bunlardan haberiniz olmadığınız için önyargı yapmak daha kolay

 8. Flagyl yani metronidazole antibiyotik degildir clout`da antibiyotik degildir, bu ilaclara direnc gelismez, Ben size ilk mesajimdan itibaren antibiyotikten bahsediyorum, direnc gelismesinden bahsediyorum siz bana flagyl clout diyorsunuz anlamiyorum ki. Okumuyorsunuz sanirim yazdigimi ya da anlamiyorsunuz. Benim kimseye on yargim yok benim gorevim yillarin tecrubesini ve bilgisini insanlara aktarmak, yanlis yonlendirilmelerine engel olmak ama anlattiklarimi anlayanlara ya da anlamak isteyenlere…

  Saygilar

 9. —–Flagyl antibiyotik değil mi ?. ——
  off Allahım sizin gibi farmakoloji eğitimi alan veren birinin bunları söylemesi.. ne diyim ben artık .

  Flagyl ve etken maddesi olan metronidazol antibiyotiktir.
  ve bu sırasıyla bu guruba bağlıdır :Sistemik Antiinfektifler, Antibiyotikler » Antibakteriyel, Antiprotozoal olanlara

  Bunlarda linkler :

  http://www.ilacpedia.com/flagyl-film-tablet

  http://www.ataturkhastanesi.gov.tr/BilgilendirmeDokumanlari/Talimatlar/14.pdf

  http://infeksiyon.dergisi.org/text.php3?id=47

  Buda tüm antibiyotiklerin tam listesi

  http://74.125.77.132/search?q=cache:T3H_g3qOcfoJ:www.beo.org.tr/modules.php%3Fname%3DDownloads%26d_op%3Dgetit%26lid%3D9+antibiyotik+metronidazol&cd=25&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

 10. Evet gercekten flagyl/metronidazole antibiyotikmis buda benim eksigim olsun bilmedigim icin, hangi gruba girdigini. Yuzlerce etken madde arasindan muhtemelen bilmedigim ya da karistirdigim yine cikabilir.

  Ama degisen bir sey yok, bu durumda ne yazik ki metroyem adini verdiginiz ilacta antibiyotik icerdigi icin yine nitroyem adini verdiginiz yem ile ayni duruma dusuyor. Hasta baliklar yem yemez, hasta olmayan baliga da bu yemlerden vermenin zaten anlami yok, onleme tedavisi olarak akvaryum degisikliklerinde ya da seyahat oncesi herkesin basitce yapabilecegi gibi nls thera-a ya da dainichi granul yemi metronidazole cozeltili suda bekletmek en kolayi ve en hesaplisi olacaktir herkes icin.

 11. 🙂 Konumuz metronidazollü/flagylli yemdi. Yüzlerce antibiyotik yukardaki konuda geçmiyor değilmi.KOnu hakkında sadece bunu bilmeniz yeterli yorum yapmak için.

  İlaçbilimi/farmakoloji eğitimi alıp,ders veriyorum ,bunlar benim konularım dediniz,Tropheuslar hakkında kitap çıkaracak biri olarak dediklerinize güvendirip, saygı duydurdunuz.

  Bu hobiciye yeni başlayan bile antiprotozoe ,antiparazit ilaçların antibiyotik olduğunu bilirken….

 12. Soyle anlasalim istersen, senin yazmis oldugun konu ilacli yemlerin yani antibiyotikli yemlerin tanitimi, benim yazmis oldugum ise basindan itibaren bunlarin hazir yem olarak uretilip kullanilmasinin balik besleyenler icin dogurabilecegi negatif sonuclar ve olasi yanlis kullanimlar ile direnc gelismesi durumu, evet benim metronun antibiyotik oldugunu bilmemem ya da kotu bir ogrenci olarak unutmamdir ama bu; dogrulari ve yaratacagi sonuclari degistirmiyor. Buradaki bilgi alis verisi sayesinde ben bir eksigimi sayende gidermis oldum insallah okuyan butun arkadaslarimiza faydali bir tartisma olmustur.

  Saglicakla kal, yeni yazilarinla hepimizi aydinlatmaya devam et…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: