Akvaryum Su Ayarları

SU KALİTESİ:
Tanganika akvaryumlarının en önemli özelliklerinden birisi de , akvaryum su kimyasının tam değerlerinde tutulması ve kısmi su değişikliklerinin, hiç bir mazerete dayanmadan, düzenli olarak yapılmasıdır.Ancak kısmi su değişiklikler yaparken, suyun çok az miktarda ve aynı sıcaklık değerindeki, dinlendirilmiş su ile değiştirilmesi önerilir.Kısmi su değişikliklerinde haftada %20 su değişikliği genel kanı olarak bilinir.Oysa su değişimlerinde balıkların türü, akvaryumun büyüklüğü ve donanımı(Isı, Işık, Filtrasyon, Havalandırma) bu oranı değiştirecektir.

Toksit bileşiklerine; nitrit ve nitrata karşı çok duyarlı balıklardır.Toksit bileşiklerindeki artış,  tanganika cichlidlerinin çabuk hastalanmasına sebep olur.Nitrit ve amonyak değerleri “0”olmalıdır.Nitrat 20 ppm nin altında olmalıdır.Akvaryum suyu iyi filtrasyon ile temizlenmelidir.Tanganika Gölü, akıntıların Malawi Gölündeki kadar olmadığı bir göldür.Bu yüzden, akvaryumda tek taraflı  ve şiddetli akıntı verecek filtrelerden  kaçınmak gerekir.Tanganika Balıklarınızın tahammül edebileceği su değerleri şöyledir:

Sıcaklık : 24 – 29 ° C
PH      : 7.8 – 8.9
DH      : 7 – 18      Alman sertlik derecesi
GH      : 12 – 20   Toplam sertliği
KH      : 10 – 15   Karbonat sertliği

PH
PH Ölçümü , Akvaryum suyunun asit ve baz oranlarının ölçümüdür.PH’ın anlamı Latince de hidrojen konsantrasyonudur.Yani, sudaki hidrojen iyonlarının ağırlığı veya miktarıdır.Tatlı su akvaryumlarında PH seviyesinin ortalama 6.8-7.2 değerleri arasında olması gerekir.Bazı balık türleri ise daha asidik ortamda yaşar ve sudaki PH değerinin 6.0-6.5 arasında olması gerekir.5.0 PH değerinin altındaki değer asidik suya adapte olmuş balıklar dahil, bütün balık türleri için tehlikeli ve ölümcüldür.

Kolay yollarla elde edilebilecek PH test kitleri sayesinde, sudaki hidrojen iyonları ölçülerek, suyun asidik mi? yoksa bazik mi? olduğunu anlamak mümkündür.PH’ın 0-7 PH arasında çıkması suyun asidik özellikte, 7-14 arasında çıkması suyun bazik özellikte olduğunu gösterir.Ölçümlerde 7.0 değeri,  PH yönünden suyun nötr olduğunu gösterir.

GENEL YOĞUNLUK (GH)
Tatlısu akvaryumları için temel bir testtir.Bu ölçümde, çözülmüş kalsiyum ve magnezyum miktarı ölçülür.Tropikal akvaryumlarda genel yoğunluk 5° -15° GH dolaylarında olmalıdır.Deniz akvaryumlarında genel yoğunluk, tatlı su akvaryumlarına göre yüksektir ve 400° GH’a kadar ulaşabilir.

GH test kitlerinde ölçü birimi ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte, derece (º dH) veya (ppm) ölçü birimi olarak kullanılır.

KARBONAT YOĞUNLUĞU(KH)
Karbonat, bikarbonat veya geçici sertlik düzeyini gösterir ve genel yoğunluğun bir bölümünü meydana getirir.Karbonat ölçümü ile, karbonatıtın bikarbonat iyon yoğunluğu ölçülmüş olur.Karbonat sertliği, geçirdiği süreç ile, akvaryumdaki PH dengesinin kurulmasına yardımcı olur.PH değerinin düşmesini önler.

Sudaki düşük KH düzeyi, (50 ppm’nin altında) akvaryum suyunun asidik bir eğilime sahip olacağını, Yüksek KH düzeyi, PH’ıda yükseltecek ve akvaryumunuz bazik bir eğilimde olacaktır.Ayrıcva KH değerinin ölçülmesi, omurgasızların beslenmesi, bitki yetiştirilmesi ve özellikle su değerlerine çok duyarlı balıkların  üremesinin kontrol altında tutulması içinde çok büyük bir öneme sahiptir.

http://www.akvaryumca.com dan alıntıdır.

Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/05/12/akvaryum-su-ayarlari/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: