15 Soruda Necozafer merak edilenleri cevaplıyor !

Image and video hosting by TinyPic

Necmettin Zafer abimize benim ve birçok akvaristin en çok merak  merak ettiği  soruları sorduk.  O da sağolsun vakit ayırıp sorularımızı tek tek cevapladı , sıkılmadan. Şimdi müsadenizle sorularımız soralım kendisine . Röportaj özeldir. Ülkemiz insanının faydasına olacak şekilde www.aliselim66.wordpress.com  kaynak gösterilerek yayınlanmasını rica ederim.

1-)Merhaba Necmettin bey akvaryum hobisine ne zaman ve nasıl başladınız?

Akvaryum hobisine orta okul çağlarımda teleskop ve japon balığı besleyerek başladım. Ailemdeki hayvan sevgisi o kadar büyüktüki muhabbet kuşlarım, balıklarım evde hiç eksik olmadı.

2-) Gönül verdiğiniz balık türleri nelerdir?

 Tropheus red rainbow sevdam hiç bitmedi . Akvaryum hobiciliği olarak kendi adıma her zaman tropheus türünü ve özellikle red rainbowları tek geçerim.

3-) İlk Afrika seyahatiniz nereye ve ne şekilde olmuştur? Sizi ta Afrikalara kadar götüren neydi?
   İlk seyahatimi 15 Haziran 2009 da Tanzanyaya gerçekleştirdim. Arkadaşım Serdarla bir gün oturmuş sohbet ediyorduk. Kendisi hiç balık beslemeyen bir arkadaşımdır. Ona tanganyika gölü balıklarına olan ilgimi anlattım. Oda bana madem bu kadar çok seviyosun hangi ülkeyse gidelim beraber dedi ve biz bu şekilde africa yollarına düştük. Africaya giderken Tanzanyayı seçme sebebimde tropheus red rainbwların ana vatanını  orası olmasıdır.
 
4-) Balıkla uğraşan Afrikalılar hakkında ilk gözlemleriniz nelerdi?
   Öncelikle şunu belirtmek isterim Africada hobiciler japon ve lepistes besliyor. İlk gördüğümde hayret ettim. Kendi ülkelerindeki balığın ne olduüğunu çoğu bilmiyor.Balık ithalatı yapmaya çalışanların % 100 ü para sevdalısı ,sattıkları hayvanlardan çok paraya önem veriyorlar. Hemen hemen %80 de ithal yapılacak kalitede  değil. Her an dolandırılma ihtimaliniz mevcut. Birazıda imkansızlıktan dolayı iş yapmak istemesine reğmen yapamıyor.
 
5-) O günleri gözünüzün önüne getirirseniz , oralarda unutamayacağınız olay neydi?
   İlk balık çiftliğini bulduğumdaki heycanımı ve çitfliğe girdiğimde yaklaşık 200-300 kadar  tropheus red rainbowun havuzuna kocaman bir kepçe sallayıp  o kadar çoğunu bir arada gördüğümdeki heycanımı unutamıyorum. Harika bir duyguydu hiç unutmayacağım .
 
6-) Tanganyika gölüne yaklaşa bildiniz mi ? Yaklaştırılmama  gibi sebepler varmıdır?
   Tanganyika gölüne hiç yaklaşmadım. İlk gidişimde ülkeye yapancı oluşumdan gitmeye cesaret edemedik. Çünki bulunduğumuz yere uzaklığı yaklaşık 1700 km idi. Otobüsle 2 gün yol gitmem gekiyordu. O yüzden 2. seyahate bıraktım. 2. seyahattede  ithalat yapmaya çaılştığımız firma ile olan sıkıntıları çözmek ve yeni anlaşmalar yapmak için ayırdığımız zamanadan fırsat bulamadık. Fakat gitmek idstenildikten sonra hiç bir sorun olmayacağı kanısındayım.
 Tanganyikadan direkt ithal edilen balıklar hakkında çok yorumlar yapılmaktadır. Bu yorumlardan bir kaçını konuşalım.
 
7-)  Afrikadan ihraç edilen balıklar gölden yakalanıpda mı gönderilmektedir? Yoksa çiftliklerde yada havuzlarda üretilen balıklar mı gönderilmektedir?
 Ewet balıklar gölden yakanıp gönderilmekteler. Gözlemlediğim kadarı ile hiç bir africalı üretimle uğraşmak istemez hazır balık yakalamak hem zaman hem çeşit açısından daha iyi. Sadece yakalanan balıklar ithalat gününe kadar havuzlarda bekletilmekteler.
 
8 -) Göldeki balıkların tükenme şansı var mıdır? Bu sirkülasyon nasıl sağlanmaktadır?
     Africalılarla konuşmalarımda bana hiç bir yasağın olmadığını söylediler. İstedikleri gibi gemilerle balık topluyorlar.
 
9-) Afrikadan her boyda balık getirtilebilir mi ? Örneğin 5 cm tropheusları gönderirlermi?
     Africadan her boy balık getirilir. Fakat küçük balık ithalatcının zararına çünki onlar için hepsi aynı balık ve aynı fiyat.
 
10-) Afrikadan gelen balıklar gelmeden önce akvaryuma yada yeme alıştırılıyor mu ?
     Balıklar havuzlarda beklerken tabiki suni yemlerle besleniyorlar. Fakat balıkları yeme alıştırma gibi bir gayret yok sadece yem atıyorlar isteyen yiyor istemeyen yemiyor.
 
11-) Afrikadan yola çıkmadan balıklara herhangi bir tedavi uygulanıyormu?
     Balıklara her hangi bir tedavi uygulaması yok. Fakat ilk gölden çıktığında beketildikleri yerde dış parazit için bir uyguılama yapılıyormuş. Dağıtım yerlerindede koruma amaçlı tetrasiklin içerikli bir toz kulanılıyor.
 
12-) İlk afrika ithalatını ne zaman yaptınız ? Balıklar yola çıktıktan sonra ne kadar sürede ülkemizde oluyor?
   İlk ithalatımı subat 2010 da yaptım . Blıklar ilk acemilikten dolayı tyaklaşık 50 saat sonra elimde oldu.
 
13-) Şüphesiz balıkları akvaryuma adapte ettikten sonra ,balıkları alacak olan hobicilere gönderiyorsunuz ? Bu süre ne kadardı ve bir önemi varmıdır?
    Bence en önemli kısım bu nokta. Balıklar uzun bir yoldan geliyorlar. Poşetlenirken narkoz ve benzeri ilaçlara maruz kalıyorlar. Ben gözlemlerimde sunu gördüm ki balıklar yoldan geldikten sonra kısa aralıklarda farklı akvaryumlara konularak yer değiştirilmemeli. Hayvanlar poşetlerden açıldıktan sonra konuldukları akvaryumda 1 hafta yada daha fazla sürede kendine gelmesi için zaman ayırılmalı. Aksi takdirde yem yememe ve  hastalıklara karşı dirençlerindeki kötü gidişi görmek mümkün.
 
14-)  Gel gelelim F0 diye tabir edilen yabani balıklara Türkiyede bunlara sahip olmak ayrı bir duygu , hele bu direk afrikadan yapılacak ithalatlarla ayrı bir duygu. Çünkü balıklar ilk elden , Afrikadan alınıyor. Şüphe götürmeyecek şekilde. Peki ülkemizde Almanyadan ve Çek Cumhuriyetinden F0 balık ithal eden ithalatçılar, neden bu ülkeleri tercih etmektedirler ?  
    Afrika ya gitmek ve orada bir araştırma yapmak gerçekten çok zor. Birde ülkemizdeki ithalatcı arkadaşlarımız kolay yolu seçiyorlar. Dünya üzerinde duyulmuş ve ithalat  yapılması artık kesinleşmiş şirketlerden balık almayı tercih ediyorlar. Almanya ve çek cumhuriyetinden balık almak neredeyse risksiz. Bu ülkelerde ticari anlayış çok güzel. Fakat kendi adıma Çek Cumhuriyetinden gelen balıkları tercih etmiyorum. Africa da ise durum hiç öyle değil dolandırılmanız an meselesi her firmaya güvenemiyorsunuz. Güvendim dediğiniz firmadan bile her an bir problem çıkabiliyor. Bence bu sebeplerdan africa ithalatları tercih edilmiyordur. Kendi adıma şunuda belirtmek isterim şuan Türkiyede neredeyse her tür tanganika gölü balığı mevcut. Hobici arkadaşlarımın artık yerli üretimlere daha çok ilgi göstermesini tavsiye ederim.
 
15-) Siz neden yukardaki ülkelerden ithalat yapmıyorsunuz? Bu ülkelerden almak , Afrikadan ithalat yapmaktan daha kolay değil mi? 
  Bu konuda çok haklısınız Africa ithalatı o ülkelerden  ithalat yapmaktan çok daha zor. İnanın beni 5 yaş yaşlandırdı desem yeri var. Fakat herşeyin en iyisini elde etme arzusu ve tanganyika  hayranlığı beni oralara kadar götürdü.  Türkiyedeki hobicilerin hayal ettiği bir şeyi başarmak benim için bir gurur. Benim asıl amacım Africadan balık ithal edip para kazanmaktan çok bunu başarabilmekti ve başardım bundan sonra ithalat yapmasamda bu bana yeter.
 
Sevgili Necmettin Zafer abi  , işlerinden bize vakit ayırıp en çok merak ettiğimiz konuları açıklığa kavuşturduğun için sana müteşekkiriz
Bir sonraki  konumuz F0 diye tabir edilen yani gölden çıkan balıkları sahip olabilmek için balık seçiminden , akvaryumun gelecek balıklara hazırlanmasınıa balıkların nakliyesinden , balıkların akvaryuma adaptasyonuna , tedavi uygulamalarına, yeme alıştırılması gibi konulara değineceğiz. Wc balık (yabani) beslemenin meşakkatli olup olmadığını göreceğiz.
Saygılarımla 31.05.2010
Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/05/31/15-soruda-necozafer-merak-edilenleri-cevapliyor/trackback/

RSS feed for comments on this post.

5 YorumYorum bırakın

  1. Teşekkürler Ali Selim kardeş emek verip uğraşmışsın ,Necmettin Zafer bey’e de teşekkür zaman ayırıp böyle güzel bir paylaşıma katılmış.

  2. acaba necmettin beyin yeri türkiye’de nerede?nereden sipariş edebilirz balıklarını.nereden ulaşabilirz necmettin beye

    • Necmettin abi balık getirmiyor artık.

  3. Hello very nice blog!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I am satisfied to search out a lot of useful information right here in the post, we need work out more strategies on this regard, thanks for sharing.

    • Please continue to follow my blog. Best regards


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: