F0(WC) Tropheus Adaptation with Turkish Technic

F-0 Tropheusları Akvaryuma alıştırma

Necozaferi uyku tutmadı . 21 soruda hiçbir yerde olmayan bilgileri verdi. F0 balık adaptasyonunu hep merak etmişimdir. Çeşitli yabancı ve yerli kaynaklarda araştırmama rağmen sağlıklı bilgilere ulaşamamıştım, daha önceleri.  Makaleyi sizler için soru cevap şeklinde hazırlamaya çalıştık. Yabani balıkların akvaryuma uyumunu , tropheusların akvaryuma alıştırılması sürecini ve bu balıklar hakkında yanlış bilinenleri açıklığa kavuşturduğumuza inanıyorum. Sizin merak ettiğiniz sorular varsa makalenin altına yorum bırakabilirsiniz. Ben ve Necmettin abi buradan sorulara cevap vereceğiz. Şimdilik hoççakalın. Hadi buyrun 21 soruda F-O Balık adaptasyonu…

F0 balık tabiri botanikçilerden akvaristlere geçmiş ve artık yabani balıkların bu ad altında yada WC (wildcaught) diye tabir edildiğini hatırlatırken,çok merak ettiğimiz diğer konuları konuşalım.
1-) F0 diye ülkemizde satılan balığın , F0 olduğunu davranış veya görünümünden anlayabilir miyiz?
FO balık ile yerli üretim balığı bir birinden ayırmak nereydeyse mümkün değildir.

2-) F0 olup olmadğını kendimiz anlayamaz isek  satıcıdan hangi belgeleri göstermesini rica edebiliriz ?
Herşeyden önce balığın faturasını size kesebilen kişi balığı yerinden temin edebilen kişidir. Fo sıfır olduğunu anlaya bilimeniz için ithalat sürecinde aranan orjin belgesi vardır, bu belge balığın hangi ülkeye ait olduğunu gösteren belgedir. Ayrıca ithalatta balılarla birlikte gelen faturası vardır. fatura üzerindede gelen balıklar açık olarak yazılıdır oradan da bakabilirsiniz.
Balıkları satıcıdan almadan önce kendi akvaryumumuzda yapmamız gereken hazırlıklardan konuşalım
3-) Sizce evlerimizde bulunduracağımız ideal Tropheus akvaryum ölçüleri nelerdir?
Tropheus kayalık ve sığ suların balıklarıdır. O yüzden akvaryumunuzun çok yüksek olmasının bir anlamı yok. Yaşam tarzları bölgeci olduğundan akvaryumunun tabanının olabildiğince geniş olası en önemli faktördür. Ve tabiki olmazsa olmazı güzel kayalık bölgeleri mutlaka olmalıdır. Benim kendi hobi akvaryumum 160*65*65 fakat 200*50h*70  mükemmel bir tropheus akvaryumu olur.
4-) Bu ölçüleri belirlerlemenizde en önemli üç neden nedir ?
Uzun ve geniş olması rahat hareket etmeleri için.
Yüksekliğin az olması ışıgın suya daha iyi etki etmesi sonucu, balıklara alg oluşumunda faydalı olması.
Ne kadar çok kaya olursa o kadar iyibir doğal ortam oluşur ki buda yine geniş ve uzun bir akvaryum olmasını gerektirir

4-) F0 balıkları almadan önce akvaryumun suyunun oturmuş olması kaçınılmaz .Bu süre sizce ne kadar olmalıdır ?
Bu süreç tamami ile kullanılan filtre sistemi ve suyun kalitesi ile alakalı. Suyun oturması için tavsiyem akvaryumu kurduktan sonra içerisine denek olarak birkaç balık atarak yaşamı tetikleyen bakterilen oluşmasına yardımcı olabilirsiniz. 1 hafta dolmadan da akvaryumunuz a kalite bir tropheus türü koymayın derim sonra üzülmek istemezsiniz sanırım.

5-) Akvaryum su değerlerini tanganyika suyuna eşitlemek gerekiyormu?
Tabiki eşitlemenin bir çok faydası olacaktır . Fakat ben kendi adıma yıllardır akvaryumlarımı çeşme suyundan dolduruyorum. Ankara suyu ortalama 7,5 ph çıkıyor. Buna rağmen her hangi bir sorun yaşamadım.

6-) Tanganyika  Buffer kullanmadan akvaryumumda mevcut mercan kumu PH’ı 8,2-8,5 da sabit tutuyor bu  yeterli midir?
Bence yeterlidir. Ph 8 ve üzeri ise mükemmel bir ph yakalamışsınız derim.

7-) Buffer kullanarak ilerde bu değerleri artırmalımıyım ?
Ph 8 üzerisi ise hiç buffera  gerek yok.
8 – ) Su değerlerini iyice anladım. Akvaryumun kumu ve su değerleri şimdi hazır. Akvaryuma taş , kaya gibi dekorları balıklar gelmeden önce hazırlamalı mıyım?
Evet akvaryum içi dekoru önce ayarlama her zaman iyi olur. Çünki balıklar akvaryuma girdikten sonra ne kadar elini akvaryuma az sokarsan o kadar az balıklara stres yaratmış olursun. Balıklar aynı zamanda kayalıklardan dolayı çok çabuk akvaryuma adapte olurlar.
9-) Hangi tür Taş ve kaya seçmeliyim?
Taş kaya seçimi yaparken en önemli nokta kayaların sivri olmamasına dikkat edilmeli. Onun dışında kayalıklar ne kadar çok olursa o kadar iyi.

10-) Balıklar gelene kadar kayaların yosun tutmasını nasıl sağlarım ?
Işıklandırma sisteminiz güçlü olmalıdır. Ayrıca size  bir tavsiyede bulunayım. Kayalarınızı bir leğen içerisine koyun içine üzerini örtecek kadar su doldurun . Balkona ve ya iyi bir güneş gören yere koyun. Kayalarınız orada yosun bağlayacaktır. Onları daha sonra oradan alıp akvaryuma koyabilirsiniz.

11-) İthalat oldu ve Balıkları satın alacağım yere balıklar geldi.Gitme imkanım varsa , balıkları hemen gidip almalımıyım , yoksa beklemem gereken bir süre varmı ?
Tabiki balıklar seçilmeden balıkları almak çok güzel olur. Fakat yoldan gelen balıkların ilk girdiği akvaryumda 1 hafta bekletebilirseniz çok daha iyi olur.

12-) Balıkları gidip gördüm , balıklara yem verip sağlıklı olup olmadığını görmek istiyorum. Fakat bu balıklar yeme alışık olamayabileceğinden  yeme hamle yapmayabilir.Bu durumu hastalıkdan nasıl ayırt edebilirim ?
Hasta balığı akvaryumda ki duruşundan % 80 ayırt edersiniz. Bloot olan balık yem attığınız anda köşelere kaçar ve saklanmaya çalışır. Gölzeri dışına fırlamış ve kafasında , gövdesinde zayıflık olan balıklarda genelde dış parazit teşhisi koyulabilir. Hayvanların vütlarında şişme ve benzeri olaylarda gördüğünüzde o balıkları almamaya özen gösterin.

13-) Balıkları beğenerek aldım, nakil için balıklar poşetlendi oksijen basılarak strafor kutulara konuldu. Sıhhatli bir taşıma ülkemiz içinde ne kadar bir süreyi geçmemeli ?
Ben ülke içerisinde 16 saate kadar süre ile yolculuğa yolluyorum. Balıklar güzel paketlendikten sonra 48 saat bile sorun yaratmaz.

14-) Ve nihayetinde strofor kutularla balıklar evimize geldi. Kutuyu açtım , balıkları poşetteki su ile birlike büyük bir leğene nazikçe boşalttım.Bundan sonra havataşı ve ucunda vana olan hortumla suyu damla damla olacak şekilde ne kadar süre ve hangi sırayla yapmalıyım ?
Balıkları kova açtıktan sonra içerisine hava taşını at ve arkasında yavaş yavaş su vermeye başla. Kovadaki su miktarı ile eklediğin su miktarı eşit olana kadar su koyabilirsin. Sonrasında 10 dak bekle yeter balıkları akvaryuma atabilirsin.

15-) Bu süreçte tamamlandı. Balıklara akvaryuma koymadan önce bir ilaçlama yapmalımıyım? Yaparsam bu tedaviler nelerdir ?
Balıklar da bir sıkıntı görmedikce ben ilaç kullamaya karşıyım.

16-) Şimdi balıkları kepçe ile tutarak akvaryuma koydum. Bundan sonra balıkları stresse sokacak davranışlardan kaçınmalıyım. Bunlar nelerdir ?
Balıklar akvaryuma alışıp, yol yorgunluğunu atana kadar dekor la ve akvaryum içerisine fazla el sokmamanı tavsiye ederim.

17-) Balıklara yem vermek için sabırsızlanıyorum.Aceba ne zaman yem vermeliyim ?
Balıkları akvaryuma koyduğunda gayet sağlıklı ve stessiz olurlarsa aynı gün akşamı bile verebilirsin. Ama genelde ertesi gün yem vermek gerekir.

18-) Akvaryuma taş ve kayayı balıkları koyduktan sonra yerleştiriniz dediyseniz eğer yukarda , bu süre ne kadardır ?
Ben her zaman balıkları koymadan kaya koymayı tercih ediyorum. Hayvanlar akvaryuma girdiğinde stresten en iyi bu şekilde uzak duruyorlar.

19-) Kaya ve taşları , dişi balıklar erkeklerden  kaçıp saklanabilsin diye düzenlemeliyim ? Yoksa ben ne yaparsam yapayım ,erkekler bu yerleri sahipleneceği için sadece erkek adetince akvaryuma öbekler şeklinde mi kurayım ?
Erkek dişi adetine göre böyle birşey yapmana gerek yok. Sen ne yaparsan yap erkekler gereken yerleri tutarlar.
20-) Tropheuslarda en korktuğumuz olay ”Bloat”dır. Direkt Afrikadan gelen balıkların , bloat olmama hususunda yine Çek cumhuriyeti, Almanya, Slovakyadan gelen F0 balıklara göre avantajları varmıdır. Bunlar nelerdir ?
Ben Africadan gelen balıklarda bloat görmedim. Sende sağlıkcısın konuyu az buçuk tahmin edersin. Balıkların miğdesindeki flora sistemi doğal ortamda o kadar güzel oturmuşturki her türlü şeye hazırdır . Ama akvaryum ortamındaki balıklar farklı pazatitlerle karşılaştığı zaman zaman çabuk hastalanırlar. O yüzden afrikadan direk gelen balıklarda hastalık diğer ülkelere göre çok daha az oluyor.
21-) Kendi evinizde olanlarda dahil Afrikadan gelen tropheuslar hiç bloat oldumu ? Bu durumda ne yaptınız, balıklarınızı kurtarabildiniz mi?
Afrikadan gelen balıklarım bloat olmadı fakat daa önce almanyadan gelen balıklarımda bloat yaşadım kurtarma olayı neredeyse sıfır. Çok hızlı diğer balıklara bulaşıyor ve bulaştığı balığı kurtarma şansınız neredeyse yok. Benim düşünem balığı bloat etmemek gerek . Bloat olan balığa yapılan iş sadece denemelerden ibarettir. Kurtulma olasılığı sağdece ihtimal bence.
Bu makale tatmin etmediyse BUNUDA OKUYUN

21 Soruda F0 Balık adaptasyonunu anlattınız. Türkçemizle Yabani tropheusları akvaryuma alıştırmak. Yabancı kaynaklarda bile olmayan bilgileri Türk hobiciliğine adadığınız için size teşekkür ederiz. Necozafer farkıyla 🙂
Tropheusa yeni başlayacak arkadaşlar ve Afrika F0 balık hakkında bilmek istediklerinizi soru-cevap şeklinde hazırladım. Sagolsun hemşerim Necozafer de afrikadan ithalat ve hobici tecrübesiyle sıkılmadan konuyu açıkladı.
http://www.aliselim66.wordpress.com kaynak gösterilip yayınlanabilir. Telif hakkı niteliği taşıyan yayınlarınız da kullanmak için izin alınmalıdır.
Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/06/09/f0wc-tropheus-adaptation-with-turkish-technic/trackback/

RSS feed for comments on this post.

3 YorumYorum bırakın

  1. Süper makale olmuş Ali bey kaynak niteliğinde.

    • F0 balıklarda özellikle dış parazit olayı çok görülüyor.Şu anda benimde başıma geldi neler önerirsiniz?

      • Aslında çok görülmüyor ama. Dış parazit olduğu kesin ise , egdoparazit ilaçları kullanılabilir.Hiç başıma gelmedi, marka tavsiye edemeyeceğim.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: