Akvaryumunuzdaki en ucuz ama en değerli şey nedir ?

Sevgili hobici arkadaşlarım bu soruyu sorup , dikkatleri akvaryumumuzda bulunan bakım istemeyen, yem istemeyen , elektrik sarfiyatı olmayan kısacası varlığını bile çoğu zaman unuttuğumuz bir alete çekmek istiyorum. Evet çoğunuz doğru bildi. Termometre yani sıcaklık ölçer diğer tabirle derece dediğimiz o alet.

Konu başlığındaki soruyu şu şekilde sorup sizleri biraz daha tedirgin edeceğim, ama bu sizlerin yararına olacaktır.

Akvaryum içerisindeki 3 Tl ye aldığınız civalı ısı ölçeriniz doğru ölçüyormu?

Efendim, bende ikinci bir akvaryuma aldığım derece ile bunu tesbit ettim ve irkildim. Neden mi ?

Sonradan aldığım derecenin eski dereceye oranla 2 C  fazla çıkartması sonucu ,  Ph metremin ısı ölçerinin de yeni dereceyi doğrulaması ile eski derecemin 2 C eksik ölçtüğünü tesbit ettim.

Yani akvaryumumun ısısını ben 28 C oldugunu görerken aslında akvaryum ısısı 30 C imiş. Balıklar fazla ısıyla 2 seneye yakın maruz kalmışlar. Hemde elektrik sarfiyatı da cabası.

O halde içerisinde çok kıymetli balıklarımız olan akvaryumumuza kaliteli ısıtıcı, filtre vb ekipmanlar ile  doğru ölçen bir ısı ölçere ihtiyacımız vardır demektir.

Isıtıcıyı ayarladığımız  sıcaklık ile termometre karşılaştırılmalı. Birbirini tutmuyorsa bunun sebebi araştırılmalı. İki farklı marka ısı ölçer  ile ısıtıcının ve  ısı ölçerin doğru ölçtüğüne  kanaat getirilmelidir.

Aksi takdirde siz ideal ısıda zannetiğiniz akvaryum suyunun, ideal ısının altında yada üstünde olduğunu farkedemeyebilirsiniz.

Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/08/16/akvaryumunuzdaki-en-ucuz-ama-en-degerli-sey-nedir/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentYorum bırakın

  1. Ali Selim gene yararlı bir konu ,bu konuda akvaryumcularda biraz duyarlı olmalı çok kalitesiz cidden çok kalitesiz termometreler getiriyorlar hem hiçbir yararı olmayan ürünü müşterisine veriyor hemde müşterisini kaybediyor ,çok büyük akvaryumcularda bile bu kalitesiz ısıtıcılar hala satılmaya devam ediliyor neyse o küçücük önemsiz şey gerçekten bir çok şeyi dengede tutuyor bir çok şeyi koruyor,kısaca bu konuya deyinmen iyi oldu.bu arada bir forumda Katotolarını gördüm süperler Maşallah .


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: