FD – Freeze Dried (dondurarak kurutma) Nedir ?

Freeze Dried- FD tabirimiz yani dondurularak kurutmaya olan ilgim FD balık yemleri ile başlar. Bunlar genelde deniz mahsülleri yada larva kurtçuklardır.Bu yöntem canlıların  sağlıklı ve uzun bir süre muhafaza edilebilmesi , aynı zamanda özelliğindende birşeyler yitirilmemesi adına elverişli bir işlemdir.
Bu  yöntem ne zaman bulundu dersek. 1965 de Toz halindeki kahvenin işlenerek granül haline getirilmesiyle, Nesstle’nin araştırmacısı Max Mortgenthaler’in  “dondurarak kurutma” yöntemini icat etmiş oldu. Diğer adı da liyofilizasyon olan bu yöntem hakkında bilgi sahibi olmaya başlayalım.
Gıda maddeleri için “liyofilizasyon” ya da dondurarak kurutma, olduğu gibi dondurma, canlılığını asıkıya alma anlamına geliyor. Böyle dondurularak kurutulup saklanmış bir gıda maddesini yıllarca bekletip, yeme sırası geldiğinde de orijinal tadından hiç bir şey  yitirmeden tüketmek mümkün. Dondurarak kurutmanın, sıradan dehidrasyondan (suyunu giderme) farkı, maddenin orijinal özelliklerini tümüyle ko-rumasıdır.
 
Öncelikle pdf formatındaki bu belgeyle başlayalım.
 FreezeDried/FD/dondurularak kurutma
 Yöntem hakkında bilgi edinditen sonra bizi ilgilendiren FD- Freeze Dried , Dondurularak kurutulan akvaryum hobisi ile ilgili FD yemlere geçeceğiz.
 
Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/08/21/fd-freeze-dried-dondurarak-kurutma-nedir/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: