Elekrik Kesintisinde Akvaryumu Suyunu Havalandırmak

Elektrikler kesildi ve bundan sizin haberiniz yok. Haberiniz oldu ama evden çok uzakta , şehir dışındasınız. Hem masraf hemde emek sarfederek yıllarca baktığınız balıklarınız tehlikede değilmi. İllaki acı tecrübeler yaşamak zorunda değiliz. Tüh diyecek vakte ve paraya da sahip değiliz. O zaman biraz durup düşünelim.

Elektriklerin bakımı için genelde 8 saatlik bir kesinti yaşanıyor. Bu 8 saatlik kesinti akvaryumumuzda  aşırı sayıda balık varsa tehlike çıkarabiliyor. Akvaryum hacminize yeter sayıda bir balık varsa , sudaki oksijen belli bir miktara indikten sonra sorun çıkartıyor.

Biz evdeyken elektrikler kesildi ve uzun bir sürede gelmeyeceğini düşünürsek neler yapabiliriz , burdan başlayalım. Elimizde elektrik kesintisinde çalışabilecek hiç bir alet olmadan neler yapabiliriz. Aklıma gelenleri şöyle sıralayım.

Dinlendirimiş bir tankta yada büyük bidonlarda suyumuz varsa su değişimi yapabiliriz. Dinlendirilmiş su  oda ısısında olacağından (mevsimlere göre ve bulunduğu ortama göre 20-25 C ) bu suyu kullanabiliriz.  Çok soğuk su kullanmıyacağız ki elektrik olmadığı için akvaryumun ısısı 27 dereceden su değişimi ile birden düşmesin. Su değişim miktarıda en fazla akvaryumun %20-25 i kadar olmalı.

Akvaryum ısısına yakın dinlendirilmiş  suyumuz yok . O halde neler yapabiliriz. Doğru bildiniz suyu havalandırmak. Peki ama nasıl. Kimisi akvaryum suyunda elini çırpar , kimisi eski ayran çırpma aletiyle su yüzeyini köpürtür ,  kimisi bir tas alıp , suyu yukardan aşağı boşaltarak köpürtür.  Kaş yapayım derken göz çıkartılmamalıdır. Bunun yöntemi şudur.

19 litrelik bir damacanaya varsa dinlendirilmiş su , yoksa akvaryum suyundan ,dahada olmadı çeşme suyu konulur.  Bu damacana akvaryumdan daha yüksek bir yere sabitlenir. Devrilmeyecek ve düşmeyecek şekilde. Buradan akvaryuma bir  hortum sarkıtılır , akvaryum su yüzeyine düşüp  hava kabarcıkları patlayacak şekilde , hortum konumlandırılır. Bunu  ince hava hortumlarının ucuna bağlayacağınız bir vanayla gerçekleştirebilirsiniz. En güzeli dış filtrelerin çıkış borusu gibi , yağmurlama yapacak şekilde bir hortum yapmak.  Akvaryum su yüzeyine 5-10 cm yukardan akvaryum camına yapiştıracağınız 20-40 cm uzunlugunda bir hortuma sırayla  20 yerinden iğneyle delerek  suya damlacıkların düşmesini sağlamak olacaktır. Dinlendirilmiş suyunuz bitsede akvaryumdan su alıp bu döngüyü sağlayabilirsiniz.

Bunlar biz akvaryum başındayken yapabileceğimiz cihazlar olmadan yapabileceğimiz şeyler. Peki şimdi elektrik kesintilerinde kullanabileceğimiz  cihazlara değinelim.

Ev ortamında değilseniz yakıtla çalışan bir jeneratörüzden elektrik elde edip ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Jenaratör çalıştırmak için müstakil eviniz olması lazım , bir dükkan yada bir depoda olabilir.

Ev kullanımında ise Güç kaynağı (ups) kullanabiliriz.  İç filtre, hava motoru ,dış filtreler şebekeden gelen gerçek sinus dalgalarıyla mıknatısları ve buna bağlı pervanelerini döndürerek çalışmaktadırlar. On-line ups bu dalgaları en iyi şekilde verebilmekte olup Ups firmaları akvaryum kullanıcılarına On-Line ups modellerini önermektedirler.

Bunlardan daha ucuza satılan Lİne-interactive upsler gerçek sünüs akımını verememektedirler. Line-interactive upslerde kimi az sayıda hobici hava motorunu çalıştırabilirken çoğu hobici filtre ve hava motorlarını çalıştıramaktadırlar. Bazı ups firmasının ev kullanıcılarının ihtiyacına yönelik plasma, lcd, kombi, akvaryum cihazlarını çalıştırabilen birden çok aküsü bulunan güç kaynakları üretmektedirler(200 $).

On-line upsleri  almak ve kullanmak bize pahalı gelirse , bunlardan daha pratik ve amaçları daha kısıtlı olan şarjlı hava motorlarını tercih edeceğiz demektir. Şimdi şarjlı hava motorları dosyasını açıyorum.

Amaç elektrik kesintisinde hava motorunu çalıştırılması. 1-2 akvaryumunuz varsa bunlara pil  yada aküyle çalışabilen hava motoru alabiliriz.  Pilli modellere sürekli yeni pil bulundurmanız gerekecek ki evden uzakta olduğunuzda gözünüz arkada kalmasın. O yüzden şarj edilebilir aküsü bulunan   şarjlı hava motorları en ideali olacak.

O zaman şarj edilebilir aküsü bulunan hava motorlarını incelemeye başlayın. Sizlere alırken dikkat etmeniz gereken özellikleri belirteyim.


1-  Marka : Marka  üzerinde durulması gereken bir konu ve bu ürünü ithal eden şirketin  prestiji , ürünlerinin arkasında durup durmaması ,garanti kapsamında hizmet verebiliyor olması. Yoksa sadece Çinden ithal edip ürünleri piyasaya satıp geçiyormu. Malesef geneli böyle yedek parça elinde olmasada genelde garanti dışında olan durumlarda parça fiyatını yüksek söyleyip , size yenisini aldırmayı  planlayıp , yenisini almayı cazip gösterebiliyorlar. Yada size hiç bir cevap bile vermiyorlar. Zira forumda biri yeni hava motoru almış , ürün bir hafta içerisinde bozulmuş , ithalatçı ve satan firmada gerekeni yapmamıştır.

2- Model :  Sessiz bir model olup , gerektiği gibi çalışacak.  Saatte verdiği hava miktarı emsallerinden az olmayacak . Normalde fişe takılı iken çalışacak, elektrik gittiğinde akü devreye girecek ve çalışmaya devam edecek. Kullanıcı müdahalesi gerekmeyecek çoğu böyle zaten dert etmeye gerek yok.

3-Akü : Şarzlı hava motorları genelde bakım gerektirmeyen kuru tip aküleri kullanıyorlar. Kaliteli ve kapasitesi yüksek olan akü kullanan hava motorlarını tercih ediniz diyeceğim ama. Genelde akü kapasitelerini ürünü almadan önce öğrenemiyorsunuz hiç bir yerde yazılmıyor bunlar. Akü kapasiteleri Ah (amper-saat ) denilen birimdir. Ne kadar bu değer yüksek olursa o kadar çok elektrik kesintisinde çalışacaktır demektir. Hava motorlarınn akülerinin kapasitesine  bakarken 6V  yada 9V yada 12V  yazan birimle  karıştırmayın  sakın. Bu motorun çalışması gereken elekrik akımı. Bizim aradığımız 4Ah – 6Ah-8Ah diye olan birimler. Tabi bu birimlerden ziyada akülerinde kaliteli olması lazım. Benim aldığım şarjlı hava motorunda piyasa kabul görmüş ve kapasitesi 4Ah olan 6Voltluk bir akü kullanılmış. Akünün piyasa fiyatı Hava motoru fiyatının yarısına yaklaşmakta.Tabi daha ucuz aküler alıp da şarjlı hava motorunuza paralel bağlayarak  kapasitesini artırabilirsiniz. Bir günü aşan  Elektrik kesintilerinde yapabilirsiniz yoksa 4Ah lık bir akü 12-20 saat çalışabilmektedir ,bu size yetecektir.

Bütün bunları inceleyip bir hafataya yakın tam bir araştırma yaptıktan sonra Rambo EP-12000 şarjlı akülü hava motorunda karar kıldım. Size Rambo Ep-1200 incelememi daha sonra yayınlayacağım.  Sizinde eklemek istediğiniz tecrübe ve bilgileri aşağıdaki kısma yorum bırakabilirsiniz.

Elektrik kesintisiz bir Türkiye dileğiyle

Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/10/17/elekrik-kesintisinde-akvaryumu-havalandirmak/trackback/

RSS feed for comments on this post.

3 YorumYorum bırakın

  1. Ben yanlış görmediysem Rambo 1200 100tl satıyorlar. UPSler 200 dolar değil 100 tl 1kv ups alınabilir. Filtre motorunu saatlerce çalıştırabilir. Isıtıcıda bağlanabilir ancak gücüne göre sorun olabilir tabii ups gücünü düşürür. Yinede saatler sürecek bir kesinti olacağını sanmıyorum olursada ups daha mantıklı geliyor. Üstelik sabit çıkışı ile akvaryum donanaımınıda koruyacaktır.

    • Araştırma yapmadan önce bende sizin gibi düşünüyordum. Bu makale dikkatli okuduğunda akvaryum için upsler, ups aküleri , şarjlı hava motorları, şarjlı hava motorlarının kullandığı kuru tip akülerinin detaylarıyla araştırılmasının bir sonucu olarak yazılmıştır. Yorumunuzdan makalemin hiç anlaşılmadığı kanaatini hissedip , makaleyi tekrar herkesin anlayacağı şekilde düzenliyorum. Bunu kimi yerde cümlenin altını çizerek , kimi yerde vurgu yaparakda belirtiyorum.
      İlginiz için teşekkür eder Rambo Ep-12000 ‘i 75 TL den aldığımı belirtirim.

  2. merhabalar. Rambo ep 12000 de akü 4ah olarak belirtmişsiniz. Biz bu aküyü aynı voltta daha yüksek amperde bir akü ile değiştirsek bizim işimizi daha uzun süre görecektir değilmi? teşekkürler şimdiden cevabınız için.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: