Balık Besleme- GirişAkvaryumlarda balık yetiştiriciliğinin ele alınmasından sonra en önemli konu balıkların beslenmesi olmuştur. Doğada çok çeşitli yemlerle beslenen balıkları her gün aynı yemle beslemenin ne gibi sonuçlar vereceği geçmiş yıllarda tartışılan konulardan biridir.

Evlerde köpek beslerken sadece kuru yemle beslemenin olumlu sonuç vermeyeceği düşünülmüş ise de günümüzde evde tutulan milyonlarca köpeklerin daha sağlıklı oldukları  ve kuru yemle beslemenin hiç bir sorun yaratmadığı gibi, köpeklerde daha uzun yaşamayı mümkün kıldığı görülmüştür. Bu  durum bilinçli ve dengeli  hazırlanan yemlerin hayvan sağlığını olumlu yönde etkileyebileceği gerçeğidir ve akvaryum balıklarında da benzer sonuçları beklemek mümkündür. Yeterki kullanılan yem kaliteli olsun.

Dünyada yüzlerce firma , akvaryumlarda beslenen balıkların yapay kuru yemlerle beslenmesi konusunda iddialı yemler hazırladıklarını açıklamışlardır. Yalnız ticari kaygıların ağır bastığı bu çalışmalarda biraz bilimsellikten uzak bazı çalışmalar bir dereceye kadar olumlu olmamakla beraber ,bazı olumlu uygulamalar olduğuda bir gerçektir.

Akvaryum meraklıları , akvaryumlar , ısıtıcılar ,pompalar ,filtreler vs. gibi donanımlar için yüklü miktarda para harcamaktadırlar. Balıkları için yem seçiminde ise bazen yemin fiyatı veya yem kabının üzerindeki sağlıklı balığın resmine bakarak yem hakkında karar vermektedirler. Sonuç ise bazen biraz yeterli olmakla beraber , çoğu durumda da olumsuz olabilmektedir. özellikle çok ucuz yemlerde bu konuda dikkatli olunmasını , bilinen ve denenmiş yemler kullanmanın daha doğru bir seçim olacağını önermemiz her halde daha uygun olacaktır.

Pablo Tepoot /NLS Fishfood

Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/10/22/balik-besleme-giris/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: