Balık Yemlerinde ”Protein ”

PROTEİN tüm hayvanlarda vücüt yapımında kullanılan temel öğedir. Bu nedenle balık beslemede proteinin kalitesi en önemli konuların başında gelir. Proteinlerin değer içerisindeki aminoasitlerin  değeri ile ölçülür. Bunlar Argininine , Histidine , İsoleucine , Leucine , Lysine , Methionine,Phenylalanine, Threonine, Trytophan,valine gibi aminoasitlerdirki ; bunlar vücüt kaslarının oluşumunda ve gelişmede çok önemlidir. Yem kutuları üzerindeki genel olarak yemdeki protein oranı belirtilir. Genelde bu değer kanımca manasız bir bilgidir. Çünkü bu protein içeriğini bilmeden kalitesi konusunda bir karar vermek sadece orana bakarak mümkün değildir.

Yüksek kaliteli protein balık tarafından kolayca hazmedilir ve değerlendirilir. Hazımda bir sorun yaratmaz. Bu konu balığın otçul beslenen , etçil beslenen veya etçil-otçul beslenen bir tür olması ile ilgili değildir. Genelde bütün canlılarda fazla protein hazmedilmeden dışkı ile dışarı atılır. Bu durumda her balık türüne göre beslemede yeterli oranda ve hazmı o tür için uygun olan aminoasitleri içeren şekilde verilmesi gerektiği gerçeği ortaya çıkar. Ayrıca zayıf kaliteli protein sindirim sorunlarını yaratabileceği gibi Bloat vs. gibi hastalıklarada neden olabilir. Genel olarak etçil beslenenlerin yüksek oranda , etçil-otçul beslenenlerin orta ve otçul beslenenlerin daha az proteinli yemlerle beslenmeleri gerektiği kabul edilir. Bu durumda benim önerim kutu üzerindeki protein oranı üzerinde pek durmayın ve verilen proteinin kalitesi üzerinde bilgi almaya çalışın.

Bu hususta size bilgi verebilecek konu yem içerisindeki katkı maddeleri ile bunların içerdikleri protein oranları ve aminoasit  içeriği olacaktır. Bunların çoğunluğu bitkisel kaynaklı buğday ,mısır ve diğer hububat unları ve proteince zengin soya olabileceği gibi bunların yanında deniz kaynaklı balıklar , Krill , karides , yengeç kalamar unu gibi yüksek kalitede protein içeren katkılar olup olmadığına dikkat edilmelidir. 

Bir çok kişi balık unu proteinin genelde düşük kaliteli protein olduğunu düşünür. Bu bir yanlış düşüncedir. İyi ve tüm balık vücudu kullanılarak üretilmiş bir balık unu kaliteli bir protein kaynağıdır. Balık unu bir çok hayvan besisinde kullanılan değerli bir materyaldir. Bütün hayvan beslenmelerinde olduğu gibi balık beslemede de  temel aminoasitlerini içeren bir protein kaynağı olarak kaliteli balık unu tüm yemlerde vazgeçilmez bir üründür. Yeterki balık sanayi atıkalrından değil  herhangibir tüm  balık vücudundan elde edilmiş olsun.

Pablo Tepoot /NLS Fishfood

Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/10/22/balik-yemlerinde-protein/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: