Balık Yemlerinde Karbonhidrat, Yağlar, Hazmolma konusu

KARBONHİDRAT

Balıklar genel olarak karbonhidratları pek etkili kullanamazlar. Fakat yem yapımında birleştirici ve tutucu olarak önemleri vardır. Karbonhidrat içeren bitkisel ürünler genel olarak ucuzdur.Enerji sağlamada yararlıdırlar. Genel olarak hububat içermeden yapılacak yemleri dağılmadan kullanmak mümkün değildir.  Bu nedenle yemlerin bir miktar karbonhidrat içermesi gerekmektedir. Bazı yemlerde ucuz yem yapmayı mümkün kıldığı için fazla miktarda kullanılır. Yemde fazla hububat kullanmak akvaryumlarda önemli kirlenme sorunları yaratabilir. Ayrıca sindirim sorunları , aşırı şişmanlama ve yağlanma ve neticede ölümlere neden olabilir.

 YAĞLAR ; Genel olarak enerji kaynağıdır. Protein ve karbonhidratlardan iki kat daha fazla enerji verirler. (Omega 3-6) Genel olarak balık yemlerinde % 5 -10 arasında olması yeterlidir. Yağlar ayrıca yağda eriyen vitaminleri  taşıyan unsur olarak da önemlidirler.

Akvaryum balıklarında karaciğer yağlanması ölümlerin en büyük nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özetle beslemede aşırı yağ her zaman zararlıdır ve daima kararında olmalıdır.

HAZMOLMA DERECESİ : Bir çok akvaryum meraklısı kulandıkları yemin hazmedilme değeri üzerinde pek durmazlar.Genellikle kutu üzerindeki fiyata bakarlar ama bilmelidilerki fiyat yüksek ise hazmolma gücüde yüksek olabilir. Çünkü hazmolma derecesi üzerinde durularak kaliteli bir yem hazırladıkları düşüncesindedirler. Özelikle büyük akvaryumlarda daha fazla ve dikkatle üzerinde durulması gereken bir konu olduğu düşüncesindeyim. Çünkü iyi hazmedilmeyen yemler büyük bir kirlenme nedeni olur ve bu durum akvayumlarda başarısızlğa yol açar.

Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/10/24/balik-yemlerinde-karbonhidrat-yaglar-hazmolma-konusu/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: