BALIKLAR SADECE BİR YEMLE BESLENMEKTEN SIKILIRLAR MI?

Bu konu bir çok akvaryumcunun  aklına gelen bir sorudur. Aceba insanlara sorsak ‘’Hayatınız boyunca aynı  yemeği  yemek istermisiniz ?’’ Elbette ki herkesin cevabı hayır olacaktır. Bu insanların düşüncesidir.  Fakat balıklarda bunun farklı olduğu görülebiliyor. Çünkü ortam uygunsa bazı türlerin tek bir gıda cinsi ile yetinebildikleri gözlenmektedir. Örneğin bir çok denizlerde yaşayan kelebek balıkları sadece bir tür mercanları kemirerek yaşamaktadırlar. Harlequin karidesleri sadece bir tür deniz yıldızlarını yiyeyerek yaşamlarını tek bir yemle sürdürürler. Yeterki ortamda istedikleri yemdem yeterli miktarda bulunsun ve gıda sıkıntıları olmasın. Basitçe balıklar rahat ise can sıkılması gibi sorunları olmadığı düşünülmektedir. Bu nedenle tüm itiyaçlarını gideren kaliteli bir yem verildiğinde balıklarbu tek bir yemle ömürlerinin sonuna kadar yaşayabilirler. Bu nedenle balıklar tek bir yemle yaşayabilirlermi sorusuna evet diyeceğiz. Ama yem kalitesi konusunda şüpheniz varsa yem çeşitlendirmenin yararlı olabileceği kabul edilmektedirler. Kültür balıkçılığında dengeli bir tek yemle beslenen tonlarca balığın arzu edilen sağlıkta Pazar boyuna ulaştırıldıklarını  ve pazarlandıklarını görüyoruz.  Yalnız bu balıklarda et ve deri rengi bakımından sorunlar yaşandığında bilinmektedir. Akvaryum balıklarında ise doğal renkler çok önemlidir ve bu renklerin kazandırılmasında doğal yemler çok önemlidir. Bu nedenle tropikal balıkların doğal renklerini kazanabilmeleri için doğal renklendiriciler olan Krill (Euphausia superba), Spirulina platensis, doğal Astaxanthin (Haematococcus pluvalis) vs. gibi doğal yemlerin karmalara ilave edilmesi kaliteyi artırıcı rol oynayacaktır. NLS  olarak bu konuya büyük önem veririz.

YAPRAK(PUL) VE PELET YEM :

Akvaryum balıkları beslemesinde son elli yılda pelet yemler yoğun şekilde tercih edilmiştir. Özellikle 5-10 cm cm’den büyük balıklar için pelet yem kullanmak daha uygundur. Pelet yem irilikleri nedeni ile daha dengeli yapılabilirler ve suda daha dayanıklı kalırlar. Pul yemler ise ince olmaları nedeni ile bünyelerine su alarak dağılabilirler. Bazı araştırmacılar suya atılan pul yemlerde 50-90 saniyede suda çözülen vitaminlerin hemen suya  karıştığını bildirmektedirler. Fakat küçük balıkların beslemesinde ve yemin kısa sürede bitirildiği durumlarda pul yemlerde kullanışlı olmaktadır.Ayrıca yüzeyden beslenen küçük balıklar içinde uygun yemlerdir. Zaten piyasada bulunan pek çok yem yapım şeklinin bir gereksinmeden doğduğu ve bu nedenle kullanıma sunulduğu bilinmelidir.

Pablo Teepot /NLS Fishfood kurucusu

Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/10/25/baliklar-sadece-bir-yemle-beslenmekten-sikilirlar-mi/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: