Lider Balık Yemi Üreticisi SKRETTİNG TÜRKİYE Üretime Geçti

Dünyanın lider yem üreticisi Nutreco Holding’in balık yemi markası ve kolu Skretting, Milas’ta hizmete girecek fabrikasıyla yurtiçi pazarından önemli pay almaya hazırlanıyor.

Son dönemde hareketlilik kazanan, art arda yeni firmaların boy göstermesiyle adeta arenaya dönen yem üreticiliği, bu konudaki rekabetin kızışmasına sahne olurken, kuşkusuz yemdeki kalitenin gün geçtikçe artmasını da olanaklı kılıyor. Ar-Ge faaliyetleri, laboratuar çalışmaları, piyasanın istekleri derken, balıkları daha hızlı ve sağlıklı büyütmenin en iyi formülünü arayış ise kültür balıkçılarının da işlerini kolaylaştırıyor. Buna karşın, piyasada dünya çapında kendini ispatlamış firmalar, bilgi ve deneyimleriyle her zaman için bu yarışa bir adım önde başlıyor. Bu firmalara arasında dünyada Ar-Ge faaliyetlerine açık ara ile en büyük bütçeyi ayıran, faaliyet gösterdigi tüm ülkelerde yerel üniversitelerle işbirligi yaparak yem yoluyla balık sağlığının geliştirilmesi, alternatif hammadde kaynakları, maliyetlerin düşürülmesi gibi konularda öncülük yapan Skretting başı çekiyor.

 

Hedef pazar lideri olmak

Dünyada 5 kıtada 25 fabrika ile faaliyet gösteren Skretting’in geçen yılki toplam üretimi 1,3 milyon ton balık yemi olarak gerçekleşmiş. Bu rakam ise, firmanın en yakın rakibinden 500 bin ton fazla. Skretting Türkiye Genel Müdürü Levent Kayı, Türkiye maceralarının 2000 yılında İtalya’daki fabrikalarından ithal ürün getirterek başladığını anlatıyor. Türk üreticisiyle tanışmalarının ardından kültür balıkçılığı endüstrisinin gelişimine paralel bir şekilde müşteri sayısını ve hacmini artırdıklarını vurgulayan Kayı, “Yatırım fikri bu hacmin belirli bir büyüklüğe ulaşması ve ithalatla hizmet vermenin zorlaşması sonucu doğdu. Aynı zamanda Türkiye’de kültür balıkçılığının bir geleceği olduğuna şirketimizin inanması da yatırımı gerektirdi. Skretting üretim yaptığı her ülkede pazar lideri olmuştur. Dolayısıyla burada da hedef budur. Ancak üretime başlar başlamaz pazar lideri olmak gibi bir beklenti ve hedefimiz yok” diyor.

 

Özel yöntemler uyguluyoruz

Milas’taki yatırımlarının üç hat ve yılda 100 bin ton hedefiyle başladığının da bilgisini veren Kayı, tüm binaları ve altyapıyı buna göre inşa ettiklerini anlatıyor. Önümüzdeki yıl bir hat ile üretime başlayacaklarını söyleyen Kayı şunları söylüyor: “Zaman içerisinde belirlenen hedefe doğru kapasitemizi artırmayı planlıyoruz. Tabii fabrika Türkiye’de yapılan en yeni fabrika olacağı için en gelişmiş makina parkına sahip olacak. Bu da kalite ve verimlilik olarak geri dönecektir. Ayrıca bu fabrikaya Türkiye’de şu anda olmayan koku kontrol sistemi monte ederek çevresel etkiyi minimuma indireceğiz. Genel olarak “ektrüzyon” olarak bilinen, en kaliteli yemin üretilmesi için en uygun yöntemi kullanıyoruz. Kullanılan makine teçhizat olarak baktığınızda pek çok yem fabrikası da bu tekniğe sahip. Bizim farkımız ise uyguladığımız bazı özel yöntemler. Kısaca özetlemek gerekirse en kaliteli hammaddeyi kullandığımızı söyleyebiliriz.

Pek çok konuda tekiz

Firma olarak, anaç yeminden yavru yemine kadar uzanan bir yelpazede yetiştiriciliğin tüm alanlarında mevcut tüm endüstriyel ürünleri bünyesinde barındıran tek marka olduklarının da altını çizen Kayı, “Son olarak kuluçkahanelerde kullanılan canlı yem artemia’ya alternatif kuru yem geliştirdik ve bu konuda da tekiz. Böylece doğal canlı stoklarına önemli derecede bağlı olan kuluçkahane üretimini de bu bağımlılıktan kurtardık. Bunun yanında kuluçka tesislerinde kullanılan ve verimlilik ve ürün kalitesini arttırdığı gibi tanklarda kalıntı bırakmadığı için çalışan personele büyük çalışma rahatlığı yaratan kültür ve zenginleştirici gibi ürünlerimiz de var. Hatta orkinos için bile geliştirdiğimiz yemler var. Sonuç olarak kuluçkahane ve çiftliği entegre olan bir üretici sadece Skretting ürünleri kullanarak nihai ürünü olan pazar boyu balığı yetiştirebilir” diye konuşuyor.

Geleceği Ar-Ge ile planlıyoruz

Ar-Ge çalışmaları ile farklı açılımlarda bulunduklarını da dile getiren Levent Kayı konu ile ilgili şunları söylüyor: “Bildiğiniz gibi dünyadaki doğal kaynaklar sürekli azalıyor. Çok uzakta olmayan bir gün gelecek avcılığa dayalı olarak elde edilen yem hammaddelerinin üretimi kültür balıkçılığına yetmez olacak. O zaman balıkta büyüme ve lezzeti olumsuz etkilemeyecek başka doğal hammaddeler kullanılması gerekecek. Skretting Ar-Ge çalışmalarında bu konulara büyük önem veriyor ve endüstri talep ettikçe bu yeni teknolojiler ve hammaddeler ile üretilmiş ürünleri hizmete sunacak.”

Kaynak : SuDünyasıdergisi

 


Reklamlar

The URI to TrackBack this entry is: https://aliselim66.wordpress.com/2010/10/29/lider-balik-yemi-ureticisi-skretting-turkiye-uretime-gecti/trackback/

RSS feed for comments on this post.

5 YorumYorum bırakın

  1. hayırlı olsun

  2. Ben akvaryum belık üreticisiyim MAVİCANVARYUM yem alımı için nasıl irtibata geçebiliriz mavi.c@windowslive.com 05357684388

  3. vatanımıza ve miletimize hayırlı olsun balık ciftliklerinde sayeniz de saglıklı balıklar yetişecektir gurur duyuyorum ayda 7ton civarında balık yemi tüketiyoruz en kısa zaman da irtibata gecebiliriz saygılar

  4. Aslı kardeş burası kişisel blog sayfası. Firma iletişim bilglerini googledan aratıp bulabilirsin. Skretting TÜrkiye, Gemma yem vs..


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: